132 views 0 comments

213 ντοκιμαντέρ από όλο τον κόσμο στο 19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

by on February 24, 2017
 

Ανατρεπτικοί δημιουργοί, νέες ενότητες, πρωτότυπα αφιερώματα, 213 ντοκιμαντέρ (μικρού και μεγάλου μήκους) από όλο τον κόσμο, ανάμεσά τους και 64 ελληνικές παραγωγές, η Αγορά Ντοκιμαντέρ και μια σειρά από ξεχωριστές παράλληλες εκδηλώσεις, υπόσχονται ένα συναρπαστικό  19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης:

Τα 4 επίσημα trailers της διοργάνωσης σκηνοθέτησε ο Φραγκίσκος Φαντόπουλος.

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

Η αυλαία θα ανοίξει την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017 στο Ολύμπιον, με το ντοκιμαντέρ Οι Rolling Stones ολέ ολέ ολέ!: Ταξιδεύοντας στη Λατινική Αμερική του Πολ Ντάγκντεϊλ.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Για πρώτη φορά φέτος το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης καθιερώνει Επίσημο Διαγωνιστικό πρόγραμμα με 12 ταινίες -τρεις εκ των οποίων ελληνικές- που διαγωνίζονται για τον «Χρυσό Αλέξανδρο» (με χρηματικό έπαθλο 5.000 ευρώ, χορηγία του Δήμου Θεσσαλονίκης) και το Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής (με χρηματικό έπαθλο 2.000 ευρώ, χορηγία της ΕΡΤ).

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ανακαλύπτουμε όσα μας ενώνουν με τον υπόλοιπο κόσμο μέσα από ντοκιμαντέρ που αφορούν στα Ανθρώπινα Δικαιώματα, τη Μνήμη και την Ιστορία, το Περιβάλλον, τη Μουσική, ιστορίες από όλο τον κόσμο (Καλειδοσκόπιο) και τα παιδιά και τους εφήβους (Docs for Kids).

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

  • Υποδεχόμαστε στη Θεσσαλονίκη τον ασυμβίβαστο, ουκρανικής καταγωγής ρώσο ντοκιμαντερίστα Βιτάλι Μάνσκι.
  • Θυμόμαστε το έργο του βρετανού διανοούμενου και καλλιτέχνη Τζον Μπέρτζερ (1926-2017).
  • Ανακαλύπτουμε δυο πρωτοπόρους της εικόνας: τους Ιταλούς κινηματογραφιστές Γιέρβαντ Τζανικιάν και Άντζελα Ρίτσι Λούκι, σε συνεργασία με την διεθνούς φήμης έκθεση Documenta 14.
  • Ακούμε τη φωνή όσων παλεύουν για μια καλύτερη ζωή, στο αφιέρωμα «Μειονότητες», με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

ΝΕΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

theatre of life

  • Food vs. Food: Συναρπαστικά ντοκιμαντέρ από όλο τον κόσμο με θέμα το φαγητό, ένας πρωτότυπος γαστρονομικός διαγωνισμός με έμπνευση από την μεγάλη γευστική παράδοση της Θεσσαλονίκης και μια ξεχωριστή έκθεση στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.
  • Σινεμά: Ο μαγικός κόσμος της έβδομης τέχνης με ντοκιμαντέρ που εστιάζουν σε προσωπικότητες, ρεύματα και αξέχαστες στιγμές της.
  • >>Film Forward: Πρωτοποριακές κινηματογραφικές προτάσεις και 16 μικρού μήκους πειραματικά ντοκιμαντέρ σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Ομπερχάουζεν.

CARTE BLANCHE ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΪΠΙΔΗ

Ο Δημήτρης Εϊπίδης, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε και ίδρυσε το 1999 το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, το οποίο διηύθυνε από τότε έως το 2016, παίρνει carte blanche στο 19ο ΦΝΘ και επιλέγει 10 ντοκιμαντέρ που δεν πρέπει να χάσουμε.

ΑΓΟΡΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Το πάντα δραστήριο κομμάτι του ΦΝΘ, τόπος συνάντησης και συνεργασιών για επαγγελματίες του σινεμά από όλο τον κόσμο, προτείνει:

  • Τα Docs in Progress, 12 ταινίες από Κεντρική Ευρώπη, τα Βαλκάνια και τη Μεσόγειο
  • Τα Market Talks, με πρακτικές συμβουλές στους ντοκιμαντερίστες
  • Το καθιερωμένο ραντεβού Docs In Thessaloniki / Pitching Forum 2017 του Ευρωπαϊκού Δικτύου Ντοκιμαντέρ EDN. Η ΕΡΤ, στο πλαίσιο ενίσχυσης της παραγωγής, απονέμει το βραβείο Doc on Air που συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ. Το βραβείο δίνεται στο καλύτερο project του Pitching Forum για διεθνή συμπαραγωγή του Ευρωπαϊκού Δικτύου Ντοκιμαντέρ EDN από επιτροπή του EDN
  • ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ
  • TAINIA ΕΝΑΡΞΗΣΠαρασκευή 3 Μαρτίου 2017
    • ΟΙ ROLLING STONES ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ!: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ / THE ROLLING STONES OLE OLE OLE!: A TRIP ACROSS LATIN AMERICA, Paul DUGDALE, United Kingdom, 2016, 101΄

    ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

    • THE EXTRA MILE, Victoria VELLOPOULOU, Greece, 2016, 74΄
    • VILLAGE POTEMKIN, Dominikos IGNATIADIS, Greece, 2016, 85΄
    • ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΝΓΚΑΛ;/KANI SHINGAL?/SHINGAL, WHERE ARE YOU?, Angelos RALLIS, Greece, Austria, Belgium, 2016, 103΄
    • ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΝΗΜΗΣ/EJERCICIOS DE MEMORIA/MEMORY EXERCISES, Paz ENCINA, Argentina, Paraguay, France, Germany, 2016, 70’
    • ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΟΝΕΙΡΩΝ/DREAM EMPIRE, David BORENSTEIN, Denmark, 2016, 73΄
    • ΔΕΛΤΑ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ/DELTAS, RETOURS AUX RIVAGES/DELTAS, BACK TO SHORES, Charlie PETERSMANN, Switzerland, 2016, 77’
    • ΔΕΝ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΣΕ ΑΚΟΜΗ/IT’S NOT YET DARK, Frankie FENTON, Ireland, United Kingdom, USA, 2017, 81΄
    • ΙΕΡΟ ΝΕΡΟ/L’EAU SACREE/SACRED WATER, Olivier JOURDAIN, Belgium, 2016, 56’
    • ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ (ΔΕΝ) ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΜΑΣ/HISTORIAS QUE NOSSO CINEMA (NAO) CONTAVA/STORIES OUR CINEMA (DID) NOT TELL, Fernanda PESSOA, Brazil, 2017, 80’
    • ΜΕΤΑΒΑΣΗ: ΔΙΕΜΦΥΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ/TRANSIT, MENORS TRANSSEXUALS/TRANSITIONING: TRANSGENDER CHILDREN, Roser OLIVER I OLIVELLA & Lluis MONTSERRAT I SATORRE, Spain, 2016, 52’
    • ΜΗΧΑΝΕΣ/ MACHINES, Rahul JAIN, India, Germany, Finland, 2016, 71’
    • ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΡΟΚΑΡΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ/RUMBLE: THE INDIANS WHO ROCKED THE WORLD, Catherine BAINBRIDGE & Alfonso MAIORANA, Canada, 2017, 90΄

    ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

    • EYES OF EXODUS, Alexandra LIVERIS, USA, Greece, 2016, 27΄
    • THE SNAKE CHARMER, Nina Maria PASCHALIDOU, Greece, Cyprus, 2017, 58΄
    • ΑΔΕΛΦΕΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ/PRISON SISTERS, Nima SARVESTANI, Sweden, 2016, 94΄
    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΕΛΙΟΣ: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ/THE LAST DECISION, Antonis TOLAKIS, Greece, 2016, 56΄
    • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΕΓΡΟΣ ΣΟΥ/I AM NOT YOUR NEGRO, Raoul PECK, USA, France, Belgium, Switzerland, 2016, 93΄
    • ΖΑΑΤΑΡΙ ΝΤΖΙΝ/ZAATARI DJINN, Catherine VAN CAMPEN, The Netherlands, 2016, 90΄
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗΣ/CAHIER AFRICAIN, Heidi SPECOGNA, Switzerland, Germany, 2016, 119΄
    • ΚΟΡΟΠΑ/KOROPA, Laura HENNO, France, 2016, 19΄
    • ΛΕΪΛΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ/DIL LEYLA, Asli OZARSLAN, Germany, 2016, 71΄
    • ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΠΙΑ!/LOS NINOS/THE GROWN UPS, Maite ALBERDI, Chile, The Netherlands, France, 2016, 82΄
    • ΠΕΡΑ ΑΠΤΟΝ ΙΣΚΙΟ/AU-DELA DE L’OMBRE/UPON THE SHADOW, Nada Mezni HAFAIEDH, Tunisia, 2017, 80’
    • ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ/NOWHERE TO HIDE, Zaradasht AHMED, Norway, Sweden, 2016, 86΄
    • ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ;/BALAD MEEN?/WHOSE COUNTRY?, Mohamed SIAM, Egypt, France, USA, 2016, 57΄
    • ΣΥΝΟΡΑ/ BORDERS, Damjan KOZOLE, Slovenia, 2016, 10΄
    • ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ/THE PEARL, Christopher LAMARCA & Jessica DIMMOCK, USA, 2016, 94΄
    • ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΓΕΝΝΑΙΩΝ/STRONG ISLAND, Yance FORD, USA, 2017, 107΄
    • ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΠΛΑΝΙΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ/SPECTRES ARE HAUNTING EUROPE, Niki GIANNARI &Maria KOURKOUTA, Greece, 2016, 99΄

    ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

    • GREEK ANIMAL RESCUE, Menelaos KARAMAGHIOLIS, Greece, 2016, 65΄
    • ΑΥΡΙΟ ΘΑΛΑΣΣΑ/ZAVTRA MORE/SEA TOMORROW, Katerina SUVOROVA, Kazakhstan, Germany, 2016, 92΄
    • ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΛΙΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙΕΣ/DEATH BY THOUSAND CUTS, Juan Mejia BOTERO & Jake KHEEL, USA, Dominican Republic, 2016, 73΄
    • ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΙΝΟΥΚ/ANGRY INUK, Alethea ARNAQUQ-BARIL, Canada, 2016, 85΄
    • ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ/DAYS OF A LAKE, Pandora MOURIKI, Greece, 2017, 48΄
    • Ο ΣΑΜΟΥΕΛ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ/SAMUEL IN THE CLOUDS, Pieter VAN EECKE, Belgium, The Netherlands, 2016, 70΄
    • ΟΛΥΜΠΟΣΤΕΣΣΕΡΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ/OLYMPUS – FOUR PATHS TO REACH THE GODS, Nikos DOURLIOS, Greece, 2017, 93΄
    • ΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ/WHEN TWO WORLDS COLLIDE, Heidi BRANDENBURG & Mathew ORZEL, United Kingdom, Peru, 2016, 100΄
    • ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΑ/SU LIAO WANG GUO/PLASTIC CHINA, Jiu Liang WANG, China, 2016, 83΄
    • ΣΑΦΑΡΙ/SAFARI, Ulrich SEIDL, Austria, 2016, 91΄
    • ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΛΑΙΝΕΣ/THE ISLANDS AND THE WHALES, Mike DAY, Scotland, Denmark, 2016, 81΄
    • ΥΠΟΘΕΣΗ ΒΟΡΝΕΟ/THE BORNEO CASE, Dylan WILLIAMS & Erik PAUSER, Sweden, Germany, United Kingdom, Norway, The Netherlands, 2016, 78΄

    ΜΝΗΜΗ-ΙΣΤΟΡΙΑ

    • HOUSTON, WE HAVE A PROBLEM!, Ziga VIRC, Slovenia, Croatia, Germany, Czech Republic, Qatar, 2016, 88΄
    • PORTOLAGO – ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ/ PORTOLAGO – GHOSTS IN THE AEGEAN, Ioanna ASMENIADOU – FOKA, Greece, 2017, 60΄
    • ΑΟΥΣΤΕΡΛΙΤΣ/AUSTERLITZ, Sergei LOZNITSA, Germany, 2016, 94΄
    • ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ/NEVESHTAN BAR SHAHR/WRITING ON THE CITY, Keywan KARIMI, Iran, 2015, 60΄
    • ΕΝΑ ΝΟΘΟ ΠΑΙΔΙ/HORUNGEN/A BASTARD CHILD, Knutte WESTER, Sweden, Norway, 2016, 57
    • ΕΞΟΡΙΑ/EXIL/EXILE, Rithy PANH, France, Cambodia, 2016, 77΄
    • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΝΤΑΚΗΣ/ANDREAS LENTAKIS – A ROMANTIC FIGHTER, Menos DELIOTZAKIS, Greece, 2017, 83΄
    • Η ΜΕΓΑΛΗ ΟΥΤΟΠΙΑ/THE GREAT UTOPIA, Fotos LAMPRINOS, Greece, Ukraine, 2017, 90΄
    • ΜΝΗΜΕΣ/REMEMBRANCES, Nikos KAVOUKIDIS, Greece, 2016, 128΄
    • ΜΠΟΜΠΙ ΣΑΝΤΣ: 66 ΜΕΡΕΣ/BOBBY SANDS: 66 DAYS, United Kingdom, Ireland, 2016, 105΄
    • Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣ/ ALKI’S LONG WALK, Margarita MANDA, Greece, 2017, 88΄
    • Ο ΠΥΡΓΟΣ/TOWER, Keith MAITLAND, USA, 2016, 82΄
    • ΟΙ ΕΠΟΙΚΟΙ/HAMITNAHLIM/THE SETTLERS, Shimon DOTAN, France, Canada, Israel, Germany, 2016, 96΄
    • ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ/LETTERS FROM ATHENS – PORTRAIT OF MY FATHER IN TIMES OF WAR, Timon KOULMASIS, Germany, Greece, France, 2016, 90΄
    • ΤΑ ΟΣΤΑ ΤΗΣ ΕΡΙΔΑΣ/BONES OF CONTENTION, Andrea WEISS, USA, 2017, 75΄
    • ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ Η ΣΗΜΑΙΑ…/MY HOMELAND’S FLAG IS BLUE…, Stelios HARALAMBOPOULOS, Greece, 2016, 109΄

    ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ

    • DEADLINE, Menios KARAYANNIS, Greece, 2017, 78΄
    • DUGMA – ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ/DUGMA – THE BUTTON, Paul Salahadin REFSDAL, Norway, 2016, 60΄
    • TUTTI A CASA: Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ;/TUTTI A CASA: AL MAGT TIL FOLKET?/TUTTI A CASA: POWER TO THE PEOPLE?, Lise BIRK PEDERSEN, Denmark, Norway, Finland, 2016, 90΄
    • WIE BOJEN IM MEER/DRIFTING GENERATION, Stella Nikoletta DROSSA, Greece, Germany, 2017, 114΄
    • ZOOLAND, Pary EL-QALQILI, Germany, 2016, 33΄
    • ΑΜΑΖΟΝΑ, Clare WEISKOPF &Nicolas VAN HEMELRYCK, Colombia, 2016, 82΄
    • ΑΜΑΣΑΝ/AMA-SAN, Claudia VAREJAO, Portugal, 2016, 112΄
    • ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ/AMERICAN ANARCHIST, Charlie SISKEL, USA, 2016, 80΄
    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ/VENUS, Mette Carla ALBRECHTSEN & Lea GLOB, Denmark, Norway, 2016, 85΄
    • ΒΕΡΓΚΟΤ/VERGOT, Cecilia BOZZA WOLF, Italy, 2016, 60΄
    • ΒΥΖΙΑ/BOOBS, Stelios TATAKIS & Agnes SKLAVOU, Greece, 2017, 55΄
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΤΣΗΣ: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΣΚΙΟΣ ΤΟΥ/YIANNIS KASTRITSIS: THE MAN AND HIS SHADOW, Dimitris KOUTSIABASAKOS, Greece, 2017, 52΄
    • ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ/A GREEK WINTER, Ingeborg JANSEN, The Netherlands, 2016, 65΄
    • ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ/AMATEURS IN SPACE, Max KESTNER, Denmark, 2016, 90΄
    • ΕΥΘΡΑΥΣΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ/FRAGIL EQUILIBRIO/DELICATE BALANCE, Guillermo GARCIA LOPEZ, Spain, 2016, 83΄
    • Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ/THE CHALLENGE, Yuri ANCARANI, France, Italy, 2016, 70΄
    • ΙΧΘΥΣ/ICHTHYS, Christos KARALIAS, Greece, 2017, 33΄
    • ΜΕΪΠΛΘΟΡΠ: ΚΟΙΤΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ/MAPPLETHORPE: LOOK AT THE PICTURES, Fenton BAILEY & Randy BARBATO, USA, 2016, 108΄
    • ΜΕΤΑΛΗΨΗ/KOMUNIA/COMMUNION, Anna ZAMECKA, Poland, 2016, 72΄
    • ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ/TO THE MOON AND BACK, Susan MORGAN COOPER, Russia, USA, 2016, 85΄
    • ΜΠΟΥΝ/BOONE, Christopher LAMARCA, USA, 2016, 75΄
    • ΞΕΝΟΣ ΝΤΟΠΙΟΣ/ZARIM MEKOMI’IM/FOREIGN LOCAL, Moriya BEN AVOT, Israel, 2016, 12’
    • Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ/DIALOGUE OF BERLIN, Nicos LIGOURIS, Greece, Germany, 2017, 80΄
    • Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ/ THE GOOD POSTMAN, Tonislav HRISTOV, Finland, Bulgaria, 2016, 80΄
    • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ/SHADOW WORLD, Johan GRIMONPREZ, USA, Belgium, Denmark, 2016, 90΄
    • ΟΙ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ/ZHONGGUO FANGAO/CHINA’S VAN GOGHS, Yu HAIBO & Kiki TIANQUI YU, China, The Netherlands, 2016, 81΄
    • ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ/ALL GOVERNMENTS LIE: TRUTH, DECEPTION AND THE SPIRIT OF I. F. STONE, Fred PEABODY, Canada, 2016, 92΄
    • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ/ LAUGHING TO DEATH, Stelios KOULOGLOU, Greece, France, Belgium, Germany, 2016, 92΄
    • ΣΑΝΤΟΑΓΙΑ/SANTOALLA, Andrew BECKER &Daniel MEHRER, USA, Spain, 2016, 83΄
    • ΣΑΣΑΜΑΝΕ/SHASHAMANE, Giulia AMATI, Italy, 2016, 80΄
    • ΣΕΡΦ ΚΛΑΜΠ ΣΤΗ ΓΑΖΑ/GAZA SURF CLUB, Philip GNADT & Mickey YAMINE, Germany, 2016, 87΄
    • ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΙΤ/DE KINDEREN VAN JUF KIET/MISS KIET’S CHILDREN, Petra LATASTER CZISCH &Peter LATASTER, The Netherlands, 2016, 113΄
    • ΤΕΡΑΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ/MONSTER IN THE MIND, Jean CARPER, USA, 2016, 87΄
    • ΤΟ ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ/DAISIS MIZIDULOBA/THE DAZZLING LIGHT OF SUNSET, Salome JASHI, Georgia, Germany, 2016, 74΄
    • ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ/LA SOCIALE/THE SOCIAL, Gilles PERRET, France, 2016, 84΄
    • ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑΥΜΑ/THE WONDER KID, Yorgos PANTELEAKIS, Greece, 2017, 72΄
    • ΤΟ ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ/THE WAR SHOW, Andreas DALSGAARD & Obaidah ZYTOON, Denmark, Finland, Syria, 2016, 100΄

    FOOD vs FOOD

  •  
    • ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ/ANTS ON A SHRIMP, Maurice DEKKERS, The Netherlands, 2016, 88’
    • ΠΙΚΡΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑΣΚΛΑΒΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ/BITRE DRUER – SLAVERI I VINMARKEN/BITTER GRAPES – SLAVERY IN THE VINEYARDS, Tom HEINEMANN, Denmark, 2016, 57’
    • ΜΑΜΟΥΝΙΑ/BUGS, Andreas JOHNSEN, Denmark, 2016, 76’
    • ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ/HERITAGE OF MOUNT ATHOS, Christos MATZONAS, Greece, 2016, 72’
    • ΕΓΩ, Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ/MY HUMAN SELF, Loukas AGELASTOS & Spyridoula GKOUSKOU, Greece, 2017, 77’
    • ΠΡΙΟΡΑΤ/PRIORAT, David FERNANDEZ DE CASTRO, Spain, 2016, 68’
    • ΦΑΚΕΛΟΣ: ΣΟΚΟΛΑΤΑ/THE CHOCOLATE CASE, Benthe FORRER, The Netherlands, 2016, 90’
    • ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ/THE FIRST SUPPER – THE JOURNEY OF FOOD, Nikos DAYANDAS & Lefteris HARITOS & Andreas APOSTOLIDIS &Yuri AVEROF, Greece, 2016, 58’
    • ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ/THEATER OF LIFE, Peter SVATEK, Canada, 2016, 93’

    ΣΙΝΕΜΑ

    • 76 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΠΑΣ ΚΙΑΡΟΣΤΑΜΙ/76 DAGHIGHEH VA 15 SANIEH BA ABBAS KIAROSTAMI/76 MINUTES AND 15 SECONDS WITH ABBAS KIAROSTAMI, Seifollah SAMADIAN, Iran, 2016, 76΄
    • 78/52, Alexandre O. PHILIPPE, USA, 2017, 91΄
    • DAWSON CITY: ΠΑΓΩΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ/DAWSON CITY: FROZEN TIME, Bill MORRISON, USA, 2016, 120΄
    • Η ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ/LE CONCOURS/THE GRADUATION, Claire SIMON, France, 2016, 115΄
    • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ/MIDNIGHT RETURN, Sally SUSSMAN, USA, 2015, 99΄
    • ΜΙΦΟΥΝΕ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΑΜΟΥΡΑΪ/MIFUNE, THE LAST SAMURAI, Steven OKAZAKI, Japan, 2016, 80΄
    • ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΣΠΙΤΙ/TAKE ME HOME, Abbas KIAROSTAMI, Iran, 2016, 16΄
    • ΣΙΝΕ ΘΗΣΕΙΟ/CINE THISSION OF ATHENS, Maria DOUZA, France, Greece, 2016, 52΄
    • ΣΙΝΕΜΑ ΝΟΒΟ/CINEMA NOVO, Erik ROCHA, Brazil, 2016, 92΄
    • ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, Ο ΜΑΝΟΥΕΛ ΝΤΕ ΟΛΙΒΕΪΡΑ ΚΙ ΕΓΩ/O CINEMA, MANOEL DE OLIVEIRA E EU/CINEMA, MANOEL DE OLIVEIRA AND ME, Joao BOTELHO, Portugal, 2016, 81΄

    ΜΟΥΣΙΚΗ

    • BEATBOX ΚΑΙ ΑΕΡΟΦΩΝΑ – ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΝΑΚΗΣ/ BEATBOX AND WINDSNICOS DIMINAKIS, Gina GEORGIADOU, Greece, 2016, 54΄
    • PLACEBO: ΣΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΡΩΣΙΑ/PLACEBO: ALT. RUSSIA, Charlie TARGETT-ADAMS, United Kingdom, 2016, 67’
    • ΗΜΕΡΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ/LIBERATION DAY, Morten TRAAVIK &Ugis OLTE, Norway, Latvia, 2016, 100΄
    • ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ/EVERY SINGLE DAY, Spyros GEROUSIS, Greece, 2017, 55’
    • ΚΟΥΡΕΝΤΖΗΣ. ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΚΙ ΑΝΤΑΡΤΗΣ/CURRENTZIS. THE CLASSICAL REBEL, Christian BERGER, Austria, Germany, 2016, 52΄
    • ΛΑ ΤΣΑΝΑ/LA CHANA, Lucija STOJEVIC, Spain, Iceland, USA, 2016, 83’
    • ΛΑΟΥΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ/LUTE ELECTRIC, Vassilis DIMITRIADIS & Mike GERANIOS, Greece, 2016, 45΄
    • ΠΟΪ Ε: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΜΑΣ/POI E: THE STORY OF OUR SONG, Tearepa KAHI, New Zealand, 2016, 94’
    • ΣΤΡΙΓΓΛΕΣ/ STRING-LESS, Angelos KOVOTSOS, Greece, 2017, 86΄
    • ΤΟΝ ΕΛΕΓΑ ΜΟΡΓΚΑΝ/I CALLED HIM MORGAN, Kasper COLLIN, Sweden, 2016, 86΄

     

    >>FILM FORWARD

    • Η ΠΑΡΑΛΙΑ/A PRAIA/THE BEACH, Pedro NEVES, Portugal, 2016, 23΄
    • ΛΕΪΛΑ ΚΑΙ ΛΑΝΣΕΛΟΤ/LAYLA E LANCELOT/LAYLA MEETS LANCELOT, Joana LINDA, Portugal, 2016, 27΄
    • ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ: Ο ΕΝΔΟΜΥΧΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ Φ. ΠΕΡΣΙ ΣΜΙΘ/MINUTE BODIES. THE INTIMATE WORLD OF F. PERCY SMITH, Stuart A. STAPLES, United Kingdom, 2016, 54΄

    SHORT DOC EXPERIMENTS OBERHAUSEN

    • 489 ΧΡΟΝΙΑ/489 YEARS, Hayoun KWON, France, 2016, 11΄
    • NIMMIKAAGE (ΧΟΡΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ)/NIMMIKAAGE (SHE DANCES FOR PEOPLE), Michelle LATIMER, Canada, 2015, 4΄
    • ΑΝΑΔΡΟΜΗ/RETROSPECTIVE, Salla TYKKA, Finland, 2016, 15΄
    • ΒΕΝΟΥΣΙΑ/VENUSIA, Louise-Adelaide CARRIN, Switzerland, 2015, 34΄
    • ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ/JUS SOLI, Simon JENKINS, United Kingdom, 2015, 16΄
    • ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΠΥΡΑΥΛΟΥ/ZLATE PIESKY ROCKET LAUNCH, Josef DABERING, Austria, 2015, 10΄
    • ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ/ FREEDOM AND INDEPENDENCE, Bjorn MELHUS, Germany, 2014, 15΄
    • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΑΙΟΛΟΥ/RETURNING TO AEOLUS STREET, Maria KOURKOUTA, Greece, France, 2013, 14΄
    • ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΜΕΛΛΟΝΤΑ/ZAGREB CONFIDENTIAL – IMAGINARY FUTURES, Darko FRITZ, Croatia, 2015, 13΄
    • Η ΔΙΑΜΟΝΗ/LA ESTANCIA, Federico ADORNO, Paraguay, 2014, 14΄
    • Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ/GLOS MOJEJ DUSZY/SOUND OF MY SOUL, Wojciech BAKOWSKI, Poland, 2014, 13΄
    • ΚΟΜΨΟΤΗΤΑ/ELEGANSSI/ELEGANCE, Virpi SUUTARI, Finland, 2015, 25΄
    • ΜΟΧΘΗΡΑ ΟΡΗ/MALEVOLENT MOUNTAINS, Helen MICHAEL, United Kingdom, 2015, 4΄
    • ΜΥΗΣΗ/INITIATION, Teboho EDKINS, Germany, South Africa, 2016, 11΄
    • ΟΙΚΕΙΕΣ ΜΝΗΜΕΣ/FAMILIAR MEMORIES, Pol MERCHAN, Germany, 2016, 4΄
    • ΠΕΡΙ/PERRY, Susanne STEINMASSL, Germany, 2016, 3΄

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

    • FEELING OF A HOME, Michalis KASTANIDIS & Io CHAVIARA, Greece, 2017, 26’
    • MAN AT HOME, Stratis VOGIATZIS & Konstantinos KOUKOULIS, Greece, 2016, 46΄
    • NO SILENCE, Maria THEODORAKI & Konstantinos KARAPANAGIOTIS & Maria NIKOLAKI, Greece, 2016, 47΄
    • REFUGEE HIGHWAY, Chronis PEHLIVANIDIS, Greece, 2016, 72΄
    • THIS IS NOT A COUP, Aris CHATZISTEFANOU, Greece, 2016, 80΄
    • VIVE LA FUITE, Evi KARAMBATSOU, Greece, 2017, 74΄
    • WALL DEMOCRACY, Valia KARDI & Nefeli KOSKINA, Greece, France, 2016, 26΄
    • X APARTMENTS, Leonidas KONSTANTARAKOS, Greece, 2016, 55’
    • ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗΑΠΟ ΑΓΚΑΘΙ ΡΟΔΟ/SECOND LIFE – FROM A THORN COMES A ROSE, Nikol ALEXANDROPOULOU, Greece, 2016, 50΄
    • ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΧΟΡΕΥΤΗΣ/I AM A DANCER, Stavros PETROPOULOS, Greece, 2016, 79΄
    • ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΜΕΝ ΤΟ ΓΕΝΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΜΙΣΤΟΣ ΠΛΗΘΩΝ/WE ARE HELLENES, GEORGIUS GEMISTUS PLETHO, Stamatis TSAROUHAS, Greece, 2016, 61΄
    • ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΜΑΚΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑ/A ROAD WITH A LONG HISTORY, Damianos MAXIMOV & Anatoli KARIPIDOU, Greece, 2016, 56΄
    • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ/L’ ULTIMA SPIAGGIA/THE LAST RESORT, Thanos ANASTOPOULOS & David DEL DEGAN, Italy, Greece, France, 2016, 119΄
    • ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΟΚΛΗΣ:ΤΟ ΤΙ, ΤΟ ΠΩΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ/COSTA TSOKLI: THE WHAT, THE HOW AND THE WHY OF ART, Andonis KIOUKAS, Greece, Cyprus, 2017, 55΄
    • ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΠΝΟΦΥΤΙΣΣΑ/MY MOTHER THE TOBACCO GROWER, Stathis GALAZOULAS, Greece, 2016, 21΄
    • Ο ΑΚΥΛΛΑΣ ΚΑΡΑΖΗΣΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΟΡΒΑΤ ΜΕ ΠΙΣΤΗ, ΑΓΑΠΗ. ΕΛΠΙΔΑ /AKYLLAS KARAZISIS MEETS HOVARTH WITH FAITH, HOPE, CHARITY, Apostolia PAPAIOANNOU & Elias YANNAKAKIS, Greece, 2016, 65΄
    • Ο ΓΥΑΛΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ/THE GLASS DRAGON, Konstantina OUROUMI, Greece, 2017, 10΄
    • Ο ΕΛΚΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΚΡΗΜΝΟΥ, ΚΡΗΤΗ 1947/ DRAGGED OFF CLIFF, CRETE 1947,Costas DANDINAKIS, Greece, 2017, 66΄
    • Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ/THE ARTIST VASSILIS THEOCHARAKIS, Yannis VAMVAKAS, Greece, 2017, 85΄
    • Ο ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ/THE CARPENTER AND HIS WIFE, Constantinos GEORGOPOULOS, Greece, 2016, 16΄
    • ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ, ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΠΟΥ ΠΑΩΦΩΝΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟΥ/ WHERE I HAVE BEEN, WHERE I AM, WHERE I’M GOINGAMPHITHEATRE VOICES, Yorgos KERAMIDIOTIS, Greece, 2016, 85΄
    • ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΝ/I THINK ABOUT THE GIRLS WHO FELL IN LOVE, Yorgos BOUGIOUKOS & Spyros SKANDALOS, Greece, 2016, 18΄
    • ΣΟΛΩΝ, ΤΑΞΙΜΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ/SOLON, TAKSIMI IN THE TIME, Yannis ADRIMIS, Greece, 2016, 20΄
    • ΣΤΟ ΣΙΤΙ/IN THE CITY, Avrilios KARAKOSTAS, Greece, 2016, 14΄
    • ΣΥΡΑΚΟΣ ΔΑΝΑΛΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΩΣ/ SYRAKOS DANALIS – JOURNEY TO THE LIGHT, Dimitris GOUZIOTIS, Greece, 2017, 75΄
    • ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ/FOUR DIMENSIONS AND ONE LAMP, Thanassis NEOFOTISTOS, Greece, 2017, 30΄
    • ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΥ/SAINT VALENTINE’S SECRET TRIP, Yiannis XIROUHAKIS, Greece, 2016, 55΄
    • ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ/THE EXPERIMENT OF VENEZOUELA, Iason PIPINIS, Greece, 2016, 65΄
    • ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑ, ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ ΤΟΠΟΣ ΜΝΗΜΗΣ / YEDI KOULE A PLACE OF REMEMBRANCE, FILMFABRIKERS & Anastasia CHRISTOFORIDOU, Greece, 2016, 19΄

    ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΒΙΤΑΛΙ ΜΑΝΣΚΙ

    • ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ. ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ/TCHASTNYE KHRONIKI. MONOLOG/PRIVATE CHRONICLES. MONOLOGUE, Russia, 1999, 95΄
    • ΜΠΡΟΝΤΓΟΥΕΪ. ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ/BRODWEY. CHERNOYE MORYE/BROADWAY. BLACK SEA, Germany, Russia, Czech Republic, 2002, 78΄
    • ΤΙ ΕΙΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ;/NASHA RODINA/GAGARIN’S PIONEERS, Germany, Russia, 2005, 100΄
    • ΠΑΤΡΙΔΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ/PATRIA O MUERTE/MOTHERLAND OR DEATH, Russia, 2011, 99΄
    • ΑΓΩΓΟΣ/TRUBA/PIPELINE, Russia, Czech Republic, Germany, 2013, 117΄
    • ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ/V LUCHAKH SOLNCA/UNDER THE SUN, Russia, Germany, Czech Republic, Latvia, North Korea, 2015, 106΄
    • ΣΤΕΝΟΙ ΔΕΣΜΟΙ/RODNYE/CLOSE RELATIONS, Latvia, Germany, Estonia, Ukraine, 2016, 112΄

    ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ

    • ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΣΙ: ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΤΟΥ ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ/THE SEASONS IN QUINCY: FOUR PORTRAITS OF JOHN BERGER, Bartek DZIADOSZ & Tilda SWINTON & Colin MACCABE & Christopher ROTH, United Kingdom, 2016, 89΄
    • ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ Ή Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΒΛΕΜΜΑΤΟΣ/JOHN BERGER OR THE ART OF LOOKING, Cordelia DVORAK, Germany, 2016, 55΄

    ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΕΡΒΑΝΤ ΤΖΑΝΙΚΙΑΝ & ΆΝΤΖΕΛΑ ΡΙΤΣΙ ΛΟΥΚΙ

    • ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ/NOCTURNE, Italy, 1997, 18΄
    • ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ/INVENTARIO BALCANICO/BALKAN INVENTORY, Italy, 2000, 62΄
    • ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ: ΒΑΝΔΑΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ/IMAGES D’ORIENT-TOURISME VANDALE/IMAGES OF THE ORIENT: VANDAL TOURISM, Italy, France, 2001, 62΄
    • OH! UOMO, Italy, 2004, 72΄
    • ΒΑΡΒΑΡΗ ΧΩΡΑ/PAESE BARBARO/BARBARIC LAND, France, Italy, 2013, 65΄

    ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ

    • ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ/TO ANOTHER LIFE, Laurent LAUGHLIN, Greece, 2016, 46΄
    • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ/THE RETURN, Zahavi SANJAVI, Sweden, 2016, 54΄
    • ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ/DIERA V HLAVE/A HOLE IN THE HEAD, Robert KIRCHHOFF, Slovakia, Czech Republic, 2016, 88΄
    • ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΚΑΪΣΑ/KUUN METSAN KAISA/KAISA’S ENCHANTED FOREST, Katja GAURILOFF, Finland, 2016, 82΄
    • ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ/WOMAN ON FIRE, Julie SOKOLOW, USA, 2016, 84΄

    CARTE BLANCHE ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΪΠΙΔΗ

    • ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ / BLOKADA/ BLOCKADE, Sergei LOZNITSA, Russia, 2005, 52΄
    • Η ΜΗΤΕΡΑ/THE MOTHER, Antoine CATTIN & Pavel KOSTOMAROV, Switzerland, France, Russia, 2007, 80’
    • ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ/MY SWEET CANARY, Roy SHER, Israel, France, Greece, 2011, 94΄
    • ΚΙΝΜΠΑΚΟΥΗ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΔΕΣΙΜΑΤΟΣ/KINBAKU – SIELUN SOLMUJA/ KINBAKU – ART OF BONDAGE, Jouni HOKKANEN, Finland, 2009, 29΄
    • ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΠΑΡΤΙΖΑΝΟΙ/MUZYCZNA PARTYZANTKA/MUSIC PARTISANS, Miroslaw DEMBINSKI, Poland, 2007, 53΄
    • Ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ/THE IMPOSTER, Bart LAYTON, United Kingdom, Spain, USA, 2011, 99΄
    • Ο ΑΤΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ/MIESTEN VUORO/STEAM OF LIFE, Mika HOTAKAINEN & Joonas BERGHALL, Finland, Sweden, 2010, 84΄
    • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟΝ Β./LUMEA VAZUTA DE ION B./THE WORLD ACCORDING TO ION B., Alexander NANAU, Romania, 2009, 61΄
    • ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΙΣΜΑΡΕΦ/THE LAST DAYS OF SHISHMAREF, Jan LOUTER, The Netherlands, 2008, 93΄
    • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ;/WHERE IS MY SON?, Chaimin AHN, South Korea, 2013, 52΄

    DOCS FOR KIDS

    • ΑΠΕΛΑΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ: ΦΑΡΙΝΤΑ/ASYLBARNA: FARIDA/CHILDREN DEPORTED: FARIDA, Ragnhild SORHEIM, Norway, 2015, 16΄
    • Η ΜΕΡΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ/MERNA IN DE SPOTLIGHT/SPOTLIGHT ON MERNA, Mirjam MARKS, The Netherlands, 2016, 15΄
    • ΚΕΜΠΡΙΤΖ/CAMBRIDGE, Eldora TRAYKOVA, Bulgaria, 2015, 64΄
    • ΜΠΟΥΜΠΑ & ΣΑΡΟΝ/BUBA EN SHARON, Chiel ALDERSHOFF, The Netherlands, 2016, 16΄
    • Ο ΓΙΕΣΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΚΑΛΑΜΟ/JESSER AND THE SUGARCANE, Godelieve EIJSINK, The Netherlands, 2016, 15΄
    • ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΚΕΛΑΗΔΟΥΝ/NAR JEG HORER FUGLENE SYNGE/WHEN I HEAR THE BIRDS SING, Trine VALLEVIK HABJORG, Norway, 2016, 7΄
    • ΣΚΟΤ + ΓΙΟΥΛΙΑ/SCOTT + JULIA, Annelies KRUK, The Netherlands, 2016, 22΄
    • ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ/THE OTHER KIDS, Pablo DE LA CHICA, Spain, 2016, 85΄
    • ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΑΜΑΝΤ/HET HAAR VAN AHMAD/AHMAD’S HAIR, Susan KOENEN, The Netherlands, 2016, 23΄
    • ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΩΝ 672 ΧΙΛΙΑΔΩΝ/HET MEISJE VAN 672k/THE GIRL OF 672k, Mirjam MARKS, The Netherlands, 2016, 18΄
    • ΤΣΕ!/CHE!, Elsbeth FRAANJE, The Netherlands, 2016, 14΄

     

     

     

Be the first to comment!
 
Leave a reply »

 

Leave a Reply